Општинска управа Кучево ● Улица Светог Саве 76 ● 12240 Кучево ● телефон (централа): 012/852-141/142
Радно време Општинске управе Кучево је радним данима од 07.00 до 15.00 часова (пауза: 09.30–10.00 ч)
НОСИТЕ МАСКУ, ДРЖИТЕ ДИСТАНЦУ И ПЕРИТЕ РУКЕ
АКТУЕЛНО:
Примењујте основне превентивне мере које се односе на спречавање ширења, сузбијање и смањење ризика од заразне болести COVID-19 изазване вирусом SARS-CoV-2 приликом уласка у зграду Општине Кучево (Општинске управе Кучево): носите заштитну маску, држите одстојање (физичку дистанцу, удаљеност) од друге особе од минимум једног и по до два метра, дезинфикујте обућу при улазу, дезинфикујте (оперите) руке, измерите температуру... Свима нам је потребна нова култура понашања у време епидемиолошке кризе!
Поштовањем свих мера и препорука чувамо своје здравље и здравље људи поред нас и дајемо свој допринос борби против коронавируса, а чини се да је допринос сваког грађанина сада потребнији него икада. Једино сви заједно, удруженим снагама можемо постићи наш циљ, а то је победа над коронавирусом.
Делујмо превентивно и БУДИМО ОДГОВОРНИ према себи и другима!
Само сви заједно, уједињени и солидарни, можемо изаћи из ове битке као победници!
ВАКЦИНАЦИЈА:
Канцеларија за информационе технологије и електронску управу Владе Републике Србије саопштила је 11.01.2021. године да грађани Србије могу да искажу интересовање за вакцинисање против COVID-19 попуњавањем једноставног упитника на порталу еУправa (www.euprava.gov.rs). ЛИНК
банер за исказивање интересовања преко портала еУправа за вакцинисање
Позив младима да помогну својим старијим укућанима и уместо њих попуне образац, оставивши при том своју имејл адресу и контакт телефон. ЛИНК
Од 14.01.2021. године ради и кол-центар за пријављивање телефоном на броју 0800 222-334 за оне грађане који не могу интересовање за вакцинацију да обаве електронски. Телефон кол-центра доступан је од 8 до 20 часова сваког дана. ЛИНК
Без обзира на то да ли смо примили вакцину или не, морамо носити маске у затвореним просторима, водити рачуна о хигијени руку, одржавати међусобну дистанцу када год је то могуће и редовно проветравати просторије. ЛИНК
Једини начин да зауставимо пандемију јесте вакцина, тако да решење постоји – строго поштовање мера превенције и вакцинација. ЛИНК
За све информације када се ради о општини Кучево, можете се обратити и кол-центру Дома здравља Кучево на телефон 012/852-108.
АКТУЕЛНЕ МЕРЕ (ЗА СУБОТУ И НЕДЕЉУ, ТЈ. ЗА 27. И 28. ФЕБРУАР 2021. године):
За викенд (суботу и недељу, тј. за 27. и 28. фебруар 2021) су на снази нове мере против коронавируса. Нове мере погледајте ОВДЕ или ОВДЕ (на дну веб-странице).
АКТУЕЛНЕ МЕРЕ (ОД 21.12.2020. године): УРЕДБА**
Влада Републике Србије усвојила је на данашњој седници (21.12.2020) најновије препоруке Кризног штаба за заштиту здравља становништва од заразне болести COVID-19, према којима ће радно време тржних центара, продавница гардеробе, кладионица, коцкарница и дечјих играоница од понедељка до петка бити до 20 часова. Радно време угоститељских објеката, и то кафића и ресторана, такође ће бити од понедељка до петка до 20 часова, с тим да у времену од 17 до 20 часова није дозвољена било каква музика унутар локала, без изузетка. Такође, радним данима до 20 часова могу да раде фризерски и козметички салони, салони за негу лепоте, као и објекти из области спорта и рекреације – теретане, фитнес центри, базени, спа центри, балони за фудбал, кошарку, тенис или било који други рекреативни спорт. Нове мере ступају на снагу данас 21. децембра и биће на снази до петка, 25. децембра, а надлежне инспекције и комунална милиција строго ће контролисати поштовање свих мера. (ЛИНК)
АКТУЕЛНЕ МЕРЕ (ОД 21.12.2020. године): УРЕДБА**
Министарство културе и информисања Владе Републике Србије саопштило је да je, на основу Уредбе о изменама Уредбе о мерама за спречавање и сузбијање заразне болести COVID-19, која је усвојена 18.12.2020. године на седници Владе, рaдно време установа културе од 21. децембра продужено до 21 час. (ЛИНК)
АКТУЕЛНЕ МЕРЕ (ОД 20/21.12.2020. године): УРЕДБА**
Владa Републике Србије усвојила је 15.12.2020. нове мере које ће ступити на снагу у недељу, 20. децембра. Улазак у Србију биће дозвољен само уз негативан PCR тест, не старији од 48 часова. Држављани Србије који не поседују негативан PCR тест морају бити у кућној изолацији 10 дана. Они се могу тестирати у Србији и уколико њихов PCR тест буде негативан, више неће бити у обавези да буду у кућној изолацији. (ЛИНК). НАПОМЕНА: Датум примене је промењен са 20. на 21. децембар (види Уредбу).
Цена тестирања на лични захтев за стране држављане од данас (15.12.2020) износи 18.000 динара, док је за држављане Србије цена до краја године непромењена и она износи 6.000 динара. Од 1. јануара 2021. године, цена тестирања на лични захтев за домаће држављане износиће 9.000 динара. (ЛИНК)
Дакле, страни државаљани од 20. децембра (напомена: промењено на од 21. децембра) неће моћи да уђу у Србију без негативног ПЦР теста, не старијег од 48 часова. ПЦР тест биће обавезан и биће потребан за све стране држављане, без обзира на то из које земље улазе у Србију. За наше држављане ће важити обавезна кућна изолација у трајању од 10 дана, ако немају негативан ПЦР тест, с тим што се карантин може прекинути негативним ПЦР тестом. (ЛИНК)
АКТУЕЛНЕ МЕРЕ (ОД 04.12.2020. године): УРЕДБА* УРЕДБА**
Влада Републике Србије усвојила је 03.12.2020. најновије препоруке Кризног штаба за заштиту здравља становништва од заразне болести COVID-19. (ЛИНК)
Коме је ограничено радно време?
Угоститељски објекти – кафићи, ресторани, барови, ноћни клубови и сплавови неће радити од петка, у 17 часова, до понедељка, у 5 часова ујутру без изузетка. Њихово радно време биће од понедељка до петка, од 5 до 17 часова. Угоститељским објектима дозвољено је да обављају делатности доставе хране нон стоп, 24 сата, седам дана у недељи, као и осталим привредницима чија је то основна делатност. Тржни центри, продавнице гардеробе, кладионице, коцкарнице, дечје играонице такође неће радити од петка, у 17 часова, до понедељка у 5 ујутру. Фризерски и козметички салони, салони за негу лепоте неће радити током викенда. У ову групу спадају и објекти из области спорта и рекреације – теретане, фитнес центри, базени, спа центри, балони за фудбал, кошарку, тенис или било који други рекреативни спорт. Свим овим објектима дозвољено је да раде радним данима од 5 ујутру до 17 часова.
У ком периоду раде остали објекти?
Продавнице прехрамбене индустрије, трговинске радње, малопродајни објекти, као и трафике, киосци и слично, где се по правилу не улази у објекат приликом куповине, могу радити како радним данима, тако и викендом, до 21 час. Апотеке и бензинске пумпе (делатност продаје горива) могу да раде нон стоп, свакога дана без ограничења. Пијаце ће бити отворене и у данима викенда од 6 часова ујутру до 15 часова. Још један изузетак представљају ресторани и барови који се налазе у оквиру хотела и приватних смештаја. Они могу пружати своје услуге само и искључиво регистрованим и пријављеним гостима до 21 час свакога дана. Ординације и лабораторије које пружају медицинске услуге могу да раде током читавог дана, укључујући и викенд. Професионални спортисти могу користити спортске објекте за припреме за своја такмичења у току викенда. Објекти и установе из области културе – биоскопи, позоришта, музеји и галерије моћи ће да раде радним данима, као и суботом и недељом, до 17 часова. Објекти и радње у којима се пружају услуге при чијем вршењу није потребно присуство корисника или су присуство и контакт ограниченог трајања, попут сервиса беле технике, техничких сервиса, кројача, обућара и стаклорезачких радњи могу радити радним данима до 21 час, а суботом до 17 часова.
ОДЛУКЕ НАДЛЕЖНИХ (27.11.2020. године):
НОВЕ ОДЛУКЕ НАДЛЕЖНИХ: Они који имају симптоме, треба прво да се јаве у ковид амбуланте, да се тамо ураде све потребне анализе, како не би дошло до загушења пријемно-тријажних амбуланти у болницама. Радно време ковид амбуланти при домовима здравља биће до 22 часа. "Одлучено је да сви пацијенти који нису витално непосредно угрожени, а дођу у пријемно-тријажне амбуланте, без потребних анализа, буду враћени у домове здравља. Молим за разумевање", рекао је Стевановић. (ЛИНК)
АКТУЕЛНЕ МЕРЕ (26.11.2020. године): УРЕДБА*
Влада Републике Србије усвојила је на данашњој (26.11.2020) седници нове мере за сузбијање епидемије изазване болешћу COVID–19, које се односе на ученике основних и средњих школа, према којима ће се: (ЛИНК)
- У периоду од 30. новембра до почетка зимског распуста, 21. децембра, настава за ученике од петог до осмог разреда основних школа и за ученике средњих школа, изводити на даљину.
- Зимски распуст почиње 21. децембра 2020. године, а завршава се 15. јануара 2021. године и важиће за све ученике основних и средњих школа на територији Републике Србије.
- Влада Србије донела је одлуку да се продужи мера скраћења радног времена до 18 часова ресторанима, кафићима, баровима, клубовима, кладионицама и тржним центрима, а продавницама и другим малопродајним трговинским објектима до 21 час - до 15. децембра 2020. године.
Све претходно усвојене мере (види ЛИНК) остају на снази.
АКТУЕЛНЕ МЕРЕ (ОД 24.11.2020. године): УРЕДБА*
Влада Републике Србије усвојила је 21. новембра 2020. године нове мере за сузбијање епидемије изазване болешћу COVID–19, чија примена почиње од уторка, 24. новембра 2020. године. (ЛИНК)
Нове противепидемијске мере су:
- Скраћење радног времена до 18 часова ресторанима, кафићима, баровима, клубовима, кладионицама и тржним центрима. (полгедајте и претходну меру: ЛИНК)
- Обавезно и безусловно коришћење личне заштитне опреме (ношење заштитне маске) у затвореном простору, као и на отвореном простору у оним ситуацијама где се не могу избећи међуљудски контакти. (погледајте и претходне мере: ЛИНК-1, ЛИНК-2)
- Забрана свих јавних окупљања с присуством више од 5 (пет) особа у затвореном и на отвореном простору. Од ове мере изузети су радне организације, школске установе, продавнице, тржни центри и слични објекти, за које важи прописано ограничење броја присутних особа у сваком тренутку у односу на квадратуру објекта (минимум 4 м2 по особи). (погледајте и претходне мере: ЛИНК-1, ЛИНК-2)
- Омогућавање рада од куће свим запосленима код којих то радни процес допушта.
- Строга контрола обавезе ношења заштитне маске у возилима јавног превоза, уз ограничење максималног броја путника у возилу на половину декларисаног капацитета возила.
- Строга контрола спровођења кућне изолације, кућног карантина (самоизолације), као и свих осталих противепидемијских мера које су на снази.
Наведене мере су орочене на период од 10 дана и биће изнова размотрене у складу у са актуелном епидемиолошком ситуацијом.
Влада користи и ову прилику да још једном замоли и најснажније апелује на све грађанe да се понашају одговорно према себи и осталим суграђанима.
Све усвојене мере имају за циљ искључиво очување живота и здравља грађана.
НОВИ ЗАКОН О ЗАШТИТИ СТАНОВНИШТВА ОД ЗАРАЗНИХ БОЛЕСТИ (12.11.2020. године): ЗАКОН
Дана 12. новембра 2020. године (ЛИНК) Влада Републике Србије усвојила је Закон о изменама и допунама Закона о заштити становништва од заразних болести који је ступио на снагу 13. новембра 2020. године (извод из закона: са 5.000 динара казниће се за прекршај физичко лице ако се не придржава мера личне заштите од инфекције). ЗАКОН о заштити становништва од заразних болести "Службени гласник РС", бр. 15 од 25. фебруара 2016, 68 од 10. маја 2020, 136 од 13. новембра 2020.
ПРОЧИТАЈТЕ И:
Руководилац „Ватреног ока“ објашњава који тест и када треба урадити.
Цене тестирања на лични захтев грађана (Републички фонд за здравствено осигурање).
АКТУЕЛНО ЗА ШКОЛАРЦЕ:
АКТУЕЛНЕ МЕРЕ:
-
ОБАВЕШТЕЊЕ:
Почело друго полугодиште у понедељак, 18. јануара 2021. године.
Основна школа "Лазар Саватић" из Земуна је направила практично видео-упутство за понашање школараца у школи током епидемије коронавируса у школској 2020/2021. години. Упутство важи за све школе и ђаке, па погледајте ОВАЈ ВИДЕО-КЛИП.
УВОД:
Поштовани суграђани, поводом пандемије (проглашене 11. марта 2020. године) и епидемије (проглашене 20. марта 2020. године) изазване вирусом корона SARS-CoV-2, Влада Републике Србије, њена министарства и локална самоуправа (Општина Кучево, Кризни штаб општине Кучево...) у складу са тиме доносе низ мера која се односе на спречавање ширења, сузбијање и смањење ризика од заразне болести COVID-19 (КОВИД-19) изазване коронавирусом SARS-CoV-2 и дају низ саопштења/обавештења ради информисања грађана. Како бисмо Вам олакшали, направили смо (ову) посебну веб-страницу на сајту Општине Кучево под називом "COVID-19" путем које се можете на једном месту информисати о актуелним мерама, упутствима, упозорењима, контактима, обавештењима, саопштењима, вестима, прилозима, линковима, статистици, и још много тога везано за актуелну ситуацију проузроковану коронавирусом "COVID-19".
Поштовани суграђани, позивамо и Вас да слободно партиципирате (учествујете) у садржају ове веб-странице. Имате питање, идеју, сугестију, предлог, увидели сте потребу за ажурирањем неког садржаја/линка/контакта, или било шта друго, слободно нам пишите на мејл: kucevacke.novine@gmail.com. Свако добро.
СТАТИСТИЧКИ ПОДАЦИ О ВИРУСУ COVID-19 (SARS-CoV-2):
СТАТИСТИЧКИ ПОДАЦИ О КОРОНАВИРУСУ (COVID-19) У ОПШТИНИ КУЧЕВО |
|
ОПШТИНА |
ОПИС |
Кучево
[од почетка епидемије до 01.03.2021. године потврђено је 584 позитивних случајева у општини Кучево]
|
Пандемија је у свету проглашена 11. марта 2020. године, а епидемија у Србији 20. марта 2020. године. Поводом пандемије заразне болести COVID-19 изазване вирусом SARS-CoV-2, председник Републике Србије Александар Вучић прогласио је на целој територији Републике Србије ванредно стање 15. марта 2020. године које је укинуто 06. маја 2020. године.
2020. година: ПРВИ ТАЛАС [0] – У општини Кучево нема потврђених случајева у првом таласу епидемије коронавируса (од марта 2020. године). 2020. година: ДРУГИ ТАЛАС [36] – У општини Кучево у другом таласу потврђени су позитивни случајеви у периоду од 07.07.2020. до 06.08.2020. године, и то из следећих насеља: Дубока (први потврђени случај), Волуја, Кучево, Нересница, Раброво, Турија, Кучајна. 2020/2021. година: ТРЕЋИ ТАЛАС [...] – У општини Кучево у трећем таласу, који је у току, потврђени су позитивни случајеви у периоду од 28.10.2020. године па надаље (још траје). Од 28.10.2020. до 14.01.2021. године потврђени су позитивни случајеви из следећих насеља: Кучево и Српце (први потврђени случајеви - први пресек), Шевица и Раброво (први потврђени случајеви - други пресек), Бродица, Мишљеновац, Нересница, Кучајна, Волуја, Каона, Буковска, Велика Бресница, Дубока, Церовица, Церемошња, Установа за одрасле и старије "Кучево" Кучево, Турија, Љешница, Ракова Бара, Мустапић, Раденка, Вуковић... |
Врсте вакцина: "Фајзер-Бионтек" (Америка-Немачка), "Спутњик В" (Русија), "Синофарм" (Кина), "АстраЗенека" (Британија-Шведска). Врсте тестова: брзи антигенски тестови, серолошки тестови, пи-си-ар (PCR) тестови. САЗНАЊА КОЈА ИМАМО ИЗ ЛОКАЛНОГ МЕДИЈА (чији је извор Дом здравља Кучево) ЗА МАРТ 2021. ГОДИНЕ: 01. март 2021. године, понедељак: [+1] ► ЛИНК |
|
Завод за јавно здравље Пожаревац – од почетка епидемије до 01.03.2021. године у општинама: град Пожаревац 3418, Петровац на Млави 1408, Велико Градиште 1022, Кучево 584, Голубац 410, Мало Црниће 326, Жагубица 273, Жабари 246. |
ВАКЦИНАЦИЈА (пријавите се ОВДЕ или позивањем броја 0800 222 334):
- 01.03.2021: У Србији су, према најновијим подацима Владе, извршене 1.436.682 вакцинације против коронавируса, а обе дозе вакцине примило је 511.999 грађана. ЛИНК
- 21.02.2021: У Кучеву је до данас вакцинисано 1980 суграђана. ЛИНК
- 22.02.2021: У Србији се до сада преко еУправе и кол-центра пријавило за вакцинацију 1,08 милиона грађана. ЛИНК
- 01.03.2021: Према броју вакцинација на милион становника, Србија је друга у Европи, после Велике Британије, а према проценту грађана који су примили обе дозе вакцине прва је у Европи. После Србије су Малта и Исланд. У свету је Србија на шестом месту по броју вакцинација на милион становника, после Израела, Сејшела, Уједињених Арапских Емирата, Велике Британије и САД. Према броју грађана који су примили обе дозе вакцине на милион становника у свету, Србија је четврта, после Израела, Сејшела и Уједињених Арапских Емирата. Србија је убедљиво прва у региону по броју вакцинисаних на милион становника, а следе Мађарска, Словенија, Румунија и Хрватска. Србија је на првом месту у региону и према броју грађана који су примили обе дозе вакцине на милион становника, а иза нас су Румунија, Мађарска, Словенија и Хрватска. ЛИНК
ЛИНКОВИ:
- За Републику Србију податке (статистику) можете пратити на званичном ковид веб-сајту Републике Србије https://covid19.rs/, као и на веб-сајту Министарства здравља Републике Србије.
- За општину Кучево, примарни извор података је Дом здравља Кучево или Завод за јавно здравље Пожаревац.
- У свету податке (статистику) можете пратити на пример на веб-сајту Worldometers.
КОНТАКТИ:
КОВИД БРОЈЕВИ ТЕЛЕФОНА СА ЛИНКОВИМА КА ЊИМА |
||
Општина Кучево – централа: 012/852-141 и 012/852-142 (радним данима 07:00–15.00, пауза од 09:30 до 10:00) |
||
1. |
Општина Кучево (Општинска управа) |
централа: 012/852-141 и 012/852-142 |
2. |
Дом здравља Кучево – КОВИД амбуланта |
012/852-108; 064/8713-241; 064/8713-240 |
3. |
Дом здравља Кучево – НОНКОВИД амбуланта |
012/852-108; 064/8713-236 064/8693-193; 064/8693-139 |
4. |
Специјалан број Министарства здравља за питања у вези са коронавирусом COVID-19 |
064/8945-235; COVID-19 телефони према месту пребивалишта Додатни телефони епидемиолошких служби за информације о COVID-19 |
5. |
Институту за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ |
011/2684-566, 064/8811-908, 064/8811-909, 064/8811-910, 064/8811-911, 064/8811-912, 064/8811-913, 064/8811-914, 064/8811-915, 064/8811-916, 064/8811-917 Додатни телефонски бројеви за информације о COVID-19 |
6. |
||
7. |
Полицијска станица Кучево – 012/852-504 (дежурна) |
|
8. |
||
9. |
Именик свих здравствених установа на територији Републикe Србије (домови здравља, заводи и институти за јавна здравља, болнице, клинички центри, апотеке) |
|
10. |
Списак свих домова здравља у Србији можете преузети/видети ОВДЕ или ОВДЕ (covid19.rs) или ОВДЕ (Влада РС) |
|
11. |
||
12. |
||
13. |
Телефонски именик свих локалних институција са територије општине Кучево (Општинска управа; Месне канцеларије; Школе; Јавне установе, јавна предузећа и здравствене установе; Цркве; Поште; Остало) |
|
14. |
Националне телефонске линије у циљу очувања менталног здравља у условима епидемије вирусом COVID-19: ОВДЕ (covid19.rs) или ОВДЕ (Министарство здравља) |
ЛИНКОВИ:
КРИЗНИ ШТАБОВИ:
Кризни штаб за сузбијање заразне болести COVID-19 (ОДЛУКА): за председника се именује Ана Брнабић (председница Владе РС), за заменика председнице Златибор Лончар (министар здравља), за чланове погледајте ОВДЕ. (30. октобар 2020)
Кризни штаб за сузбијање заразне болести COVID-19: за коруководиоце Кризног штаба именовани су председница Владе Србије Ана Брнабић, министар здравља Златибор Лончар, директор Републичког фонда за здравствено осигурање Сања Радојевић Шкодрић и покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић, док су чланови овог тела директори релевантних института и клиника, као и представници других релевантних тела. (13. март 2020)
Кризни штаб за отклањање насталих и спречавање могућих штетних последица заразне болести COVID-19 по привреду: коруководиоци овог кризног штаба су председник Републике Србије Александар Вучић, министар финансија Синиша Мали, председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж и гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић. (13. март 2020)
Штаб за ванредне ситуације општине Кучево: члан Општинског већа задужен за ванредне ситуације је Бојан Тадић (063/7-419-355), или потражите члана Општинског већа преко локалне самоуправе (Општине Кучево) на броју телефона: 012/852-141 (централа).
ВЕСТИ:
Сваки прилог из општине Кучево има у наслову прилога префикс "КУЧЕВО:"
Након отварања прилога, исти се налази на дну странице до које можете стићи пречицом CTRL+End
КРИЗНИ ШТАБ ОД 13.07.2020. ПОНОВО ОДРЖАВА КОНФЕРЕНЦИЈЕ ЗА НОВИНАРЕ У 15.00 Ч |
Posted by Kučevo (administrator) on 14-07-2020 |
- Београд, 13. јул 2020. године, понедељак
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић саопштила је да је данас најтежи дан од почетка епидемије коронавируса по питању броја особа на респираторима, којих је тренутно 154.
Брнабић је на конференцији за новинаре Кризног штаба, које се од данас поново одржавају свакодневно у 15 часова, подсетила на то да је најтежи дан, по броју пацијената на респиратору, био 14. април, када је тај број био 146.
Она је прецизирала да је у последња 24 часа у Србији тестирано 6.915 особа, од којих је 279 позитивно на коронавирус, и изразила жаљење због тога што је од јучерашњег пресека преминуло чак 12 особа.
Премијерка је поновила апел грађанима да поштују све епидемиолошке мере, додајући да је у ковид болнице широм Србије данас распоређено додатних 49 респиратора.
У Општу боницу Ваљево упућено је седам клиничких респиратора, Смедеревска Паланка добила је три респиратора, Пожаревац пет, ЗЦ Ужице два, Параћин пет, Звездара два, а КЦВ 25 респиратора, прецизирала је Брнабић и оценила да то показује колико је ова болест тешка, а борба против ње озбиљна.
Председница Владе је најавила да ће се од данас свакодневно одржавати конференције за медије на којима ће, пре свега, струка поново говорити о дневним трендовима у вези са коронавирусом.
Она је изразила наду да ће то поново, као у марту и априлу, бити начин да се комуницира са јавношћу, како би сви увек имали информације, али и како би се поново свакодневно апеловало колико је борба против те болести тешка, а вирус опасан.
Премијерка је најавила и да ће предложити да се ношење заштитних маски у затвореном простору уведе као обавезно за целу Србију, без обзира на то да ли је у неком месту проглашена ванредна ситуација или не.
Брнабић је рекла да је у последња четири дана опао број новозаражених, што је, како је оценила, резултат обавезе коришћења санитарних маски у градовима у којима је проглашена ванредна ситуација.
Она је упутила молбу грађанима да се не окупљају јер је то атак на наш здравствени систем и поновила да све политичке разлике могу да сачекају, а да сада треба да се најозбиљније схвати борба против коронавируса и да се поштују све мере превенције.
Вероватно ћемо у наредних неколико дана видети резултате ових протеста и неких јавних окупљања и прослава. Може да се деси да поново видимо пораст броја новозаражених. Изузетно је важно да сви поштујемо ове мере, поручила је Брнабић.
Премијерка је указала на то да се у Србији све већи број људи тестира и да тестова има довољно, али да се јавља загушење са обрадом PCR тестова.
Због тога ће у наредним данима у извештавању фокус бити на броју прегледа и броју хоспитализованих пацијената, најавила је она и напоменула да је у последња 24 часа 159 особа примљено на болничко лечење због коронавируса.
Брнабић је, такође, истакла да ће Кризни штаб пратити ситуацију и разматрати да ли је потребно увести рестриктивније мере.
Према њеним речима, молба председника Србије Александра Вучића била је да се иде на рестриктивније мере, с обзиром на то да су оне у марту и априлу дале добар резултат и да би то сигурно поново био случај.
Брнабић је, међутим, нагласила да Кризни штаб и Влада, иако се слажу са таквом проценом, ипак иду на то да се против коронавируса бори заједничком свешћу и одговорношћу.
То је комплексан процес, који спорије даје резултате него забрана кретања, а да ли је то паметна одлука или не, показаће време, рекла је председница Владе.
Она је навела да је коронавирус изненадио не само нас, него читав свет овим ударом и експлозијом бројева током јула, када је топло време, уз напомену да јој делује да је сада ситуација много комплекснија.
Очекивали смо да се земље које су се избориле у марту и априлу спремају за други талас током јесени, објаснила је Брнабић и подсетила на то да је Србија међу првима у Европи увела најрестриктивније мере, које су дале добре резултате и омогућиле нашем здравственом систему да функционише.
Премијерка је рекла да је Србија толико ефикасно сузбила COVID-19 да су грађани говорили да су мере сувише рестриктивне и да вирус није толико страшан, зато што у нашој земљи нисмо имали ситуацију као у Италији и Шпанији.
Ипак, држава није одговорна баш за све и сви као појединци морамо да учествујемо у овој борби, јер не знамо каква нас ситуација очекује на јесен. Не треба да мислимо да можемо да се окупљамо ако нема полицијског часа и да нема неке нарочите опасности, поручила је она.
Волели бисмо да такве мере дају резултат као што су дале у Немачкој, али ако не буду, мораћемо да идемо на рестриктивније мере, упозорила је Брнабић и додала да је проблем што се сада понашамо другачије него у марту или априлу, што усложњава ситуацију.
Премијерка je, поводом примедби да нису објављивани реални подаци о броју заражених и преминулих, указала на то да стоји иза сваке бројке и свега што је држава урадила у борби против коронавируса.
Она је нагласила да је држава поштено информисала јавност, а да ће свакако ревидирати бројеве, као што то раде и остале земље.
У базу се уносе подаци индивидуално, из свих центара. Статистику немамо, а свакако ће то бити стандард у будућности, навела је Брнабић.
Директор Клинике за инфективне и тропске болести Клиничког центра Србије Горан Стевановић упозорио је на то да је притисак на здравствени систем огроман и да се не смањује број хоспитализованих, као и да ће, ако се настави актуелни тренд, бити потребни додатни капацитети.
Стевановић је рекао да су протеклог викенда тријажни центри и амбуланте били веома оптерећени, истичући да је велика присутност озбиљне слике обољења, што захтева хоспитализацију и доводи до оптерећења здравственог система.
Он је подсетио на то да просечно време хоспитализације и даље износи више од две недеље, и додао да је највећи број хоспитализованих на територији Града Београда.
Директор Клинике за инфективне и тропске болести је, у складу са тим, исказао захвалност колегама из општих болница у Панчеву, Смедереву и Пожаревцу који прихватају пацијенте из главног града.
Према његовим речима, здравствени систем, уз успешно маневрисање кадром и слободним местима, за сада успева да задовољи потребе за болничким лечењем.
Са новим постављеним капацитетима и скорим укључивањем Института за реуматологију у ковид систем покривају се потребе, указао је он и оценио да ће вероватно бити потребни и додатни ресурси.
Стевановић је истовремено нагласио да клиничари, без обзира на све написе у домаћим и страним медијима, истичу да у овом тренутку не постоји лек, нити вакцина који поуздано лече или штите од COVID-19.
Једино што може да штити јесте прекид преноса вируса, односно спровођење противепидемиолошких мера – дистанца на отвореном, маска у затвореном, поновио је он и упутио молбу грађанима да поштују те мере како бисмо смањили заражавање нових и смањили број људи који ће бити озбиљно болесни.
Проценат лакших или асимптоматских форми болести директно је пропорционалан узрасној структури оболелих, односно лакша клиничка слика бележи се код младих особа и деце, док најстарији углавном имају тежу слику, упозорио је Стевановић.
Према његовим речима, проценат лакших или асимптоматских случајева је испод пет одсто код особа старијих од 65 година, које уз то имају и придружене хроничне болести, тако да су оне у највећем ризику.
Са друге стране, како је навео, највећи проценат асимптоматске клиничке слике, више од 40 одсто, бележи се код млађе популације, тинејџера и у дечјем узрасту, где су по правилу слаби симптоми, или их уопште нема.
Он је навео податак да 15 до 20 одсто особа има врло лаке симптоме или је готово без симптома, као и да подаци варирају у зависности од популације, али и од региона.
Имунолог Срђа Јанковић рекао је да од тога како ћемо колективно спровести мере зависи да ли ће се погоршати ситуација и да ли ћемо имати озбиљне последице.
Све време је стратегија била спречавање заражавања, пре свега тако да се не заразе нове особе. То је једини начин да ставимо епидемију под контролу, поновио је Јанковић.
извор: https://www.srbija.gov.rs/vest/477907/raste-broj-pacijenata-na-respiratorima.php
Last changed: 14-07-2020 at 08:52
Back
НОСИТЕ МАСКУ, ДРЖИТЕ ДИСТАНЦУ И ПЕРИТЕ РУКЕ
АКТИ / ДОКУМЕНТИ:
- Закон о заштити становништва од заразних болести: 15/2016-31, 68/2020-4, 136/2020-3
- АКТИ НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ, УРЕДБЕ КОЈЕ ЈЕ ВЛАДА УЗ СУПОТПИС ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ ДОНЕЛА ЗА ВРЕМЕ ВАНРЕДНОГ СТАЊА И КОЈЕ ЈЕ НАРОДНА СКУПШТИНА ПОТВРДИЛА, АКТИ ВЛАДЕ, АКТИ МИНИСТАРСТВА, АКТИ НАРОДНЕ БАНКЕ СРБИЈЕ
![]() |
|
![]() downloads: 79 | type: pdf | size: 4 MB ![]() downloads: 84 | type: pdf | size: 791 kB ![]() downloads: 83 | type: pdf | size: 422 kB ![]() downloads: 38 | type: pdf | size: 326 kB |